November 28, 2021

Bihani Nepal

नेपाली को खबर

अमेरिकामा सुरु भयो कोभिड-१९ विरुद्धको खोप अभियान

1 min read
Spread the love

अमेरिकामा आजबाट कोभिड-१९ विरुद्धको खोप लगाउन शुरु गरिएको छ । त्यहाँको खाद्य तथा औषधि विभागले अनुमति दिएसगै कोभिड विरुद्धको खोपको पहिलो अभियान शुरु गरिएको हो ।

अमेरिकामा फाइजर र बायोएनटेक कम्पनीले बनाएका खोप लगाउन सुरु गरिएको जनाइएको छ । अधिकारीहरुले पहिलो चरणमा खोपको तीस लाख डोज लगाइने बताएका छन् ।

यसका लागि देशका विभिन्न सय स्थानमा रहेका खोप केन्द्रहरुमा खोप पुर्‍याइसकिएको जनाइएको छ । फाइजर र बायोएनटेक कम्पनीले बनाएका खोप ९५ प्रतिशत सुरक्षित मानिएको छ ।

फाइजरले पहिलो चरणमा डिसेम्बर अन्त्यसम्ममा अमेरिकाका लागि ६४ लाख डोज तयार पार्ने योजना बनाएको छ । तर उसको खोप पूर्ण हुन दुईवटा डोज आवश्यक पर्ने हुँदा त्यो ३३ करोड जनसंख्या भएको अमेरिकाका झण्डै ३० लाख जनाका लागि मात्र पुग्नेछ ।

अमेरिकाले पहिलो चरणमा देशका २ करोड १० लाख स्वास्थ्यकर्मी र लामो अवधिका लागि स्याहारगृहमा बसिरहेका तीस लाख जेष्ठ नागरिकहरूलाई खोप लगाउने बताएको छ ।

कोभिड-१९ को संक्रमण शुरु भएको एक बर्ष पुग्दा विभिन्न मुलुकहरुमा भाइरस विरुद्धको खोप निर्माण र लगाउन शुरु भएको छ । गत हप्ता मात्रै बेलायतमा पनि खोप लगाउन शुरु गरिएको थियो

त्यहाँ केही दर्शकहरू थिए, र केही बृद्धि भएका ड्राइभरहरूले सी pastको सम्मान गरे किनभने उनीहरू विगतका थिए, तर यो अन्यथा कम कुञ्जी रोलआउट थियो। यद्यपि संघीय कानून प्रवर्तनले भ्याक्सिन रोल आउटको अध्यक्षता गरिरहेको छ, यो आइतबार स्पष्ट थिएन।सुरुमा फाइजर खोपको million० लाख खुराकले भरिएका ट्रकहरू देशभरि 500०० भन्दा बढी वितरण साइटहरू या त सिधा वा एयरपोर्ट मार्फत बाध्य छन्। र यो केवल बोर्डमा खोप मात्र होईन – सुख्खा बरफको भारले खोपलाई माइनस 70० सेल्सियसको आसपास राख्न मद्दत गर्दछ। ।

पहिलो खोप शटहरू सोमबार बाहिर निकाल्ने अपेक्षा गरिएको छ; खाद्य र औषधि प्रशासन भन्छन् कि पहिलो शट एक्लै भाइरसबाट करीव %०% सुरक्षा प्रदान गर्दछ। दोस्रो खोप शट, केही हप्ता पछि वितरित,%%% सुरक्षा प्रदान गर्नुपर्दछ, FDA अनुसार।सरकारी संस्था, स्वास्थ्य सेवा र निजी कम्पनीहरूको मिश्रण, जसमा औषधि पसल दिग्गज वालग्रीन्स, सीवीएस हेल्थ र रीट-एड, वितरणको निरीक्षण गर्ने छ, जुन कतिले आकार र दायरामा युद्ध-समयको अपरेटसँग तुलना गरेका छन्।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *