June 26, 2022

Bihani Nepal

नेपाली को खबर

पाशुपतिनाथलाइ छोएर दर्शन गरी सुत्नुहोस्, तपाईंको सबै इच्छा पूरा हुनेछ।। एक एक शयेर गरौ । ।

1 min read
Spread the love

पशुपतिनाथ मन्दिर (नेपाली: पशुपति मन्दिर) एक प्रसिद्ध र पवित्र हिन्दू मन्दिर परिसर हो जुन काठमाडौं उपत्यकाको पूर्वी भागमा काठमाडौंको 5 किलोमिटर उत्तर-पूर्वमा, [१] राजधानीको बागमती नदीको किनारमा अवस्थित छ। नेपाल मन्दिर पशुपतिनाथको आसनको रूपमा कार्य गर्दछ। यो मन्दिर परिसर १ 1979 in in मा युनेस्को विश्व सम्पदा साइटहरूको सूचीमा कुँदिएको थियो। [२] []] यो “व्यापक हिन्दू मन्दिर प्रिसिन्ट” भनेको “मन्दिर, आश्रम, छविहरू र लिपिहरूको विशाल संग्रह हो।

मन्दिर महाद्वीपको २ Tamil5 तामिल पाताल पेट्रा स्टेलाम्स (शिवको पवित्र निवास) हो। कोतिरुद्र संहिता, उत्तर ११ को शिवलिंगमा अध्याय ११ मा शिव पुराणमा यस शिवलिंगलाई सबै इच्छाको प्रदाता भनेर उल्लेख गरिएको छ

पशुपतिनाथ मन्दिर काठमाडौंकै सब भन्दा पुरानो हिन्दू मन्दिर हो। पशुपतिनाथ मन्दिर कहिले बनाइएको हो यो निश्चित रूपमा थाहा छैन। तर नेपालका अनुसार महात्माया र हिमावतखण्ड, []] यहाँका देवताले पशुपति, सबै पशसका प्रभु, जो जीवित र निर्जीव प्राणीहरूको रूपमा हुनुहुन्छ भनेर चिनिन्छन्। पशुपतिनाथ मन्दिरको अस्तित्व B.०० बीसीमा छ।

काउ लेजेन्ड
पौराणिक कथा भन्छ कि भगवान शिव र पार्वतीले एक पटक मृगको रूप लिएका थिए र बागमती नदीको पूर्वी किनारको ज forest्गलमा अज्ञात छन। देवताहरूले पछि उनलाई समातिए र उनलाई एउटा सीsले समातेर उनलाई ईश्वरीय रूप फेरि बनाउन बाध्य तुल्याए। भाँचिएको सी horn शिवलिंगको रूपमा पूजा गरिएको थियो तर समयको साथसाथै यो गाडियो र हरायो। शताब्दियौंपछि अचम्मित गोठालाहरूले उनको एउटा गाई दुधले पृथ्वीमा बगिरहेको भेट्टाए। साइटको गहिरो खुट्टामा उनले पाशुपतिनाथ फेला पारे

लिचावि लेजेन्ड
नेपालको सब भन्दा पुरानो इतिहास गोपालराज आलोक वामसावलीका अनुसार यो मन्दिर प्रचण्ड देवताले लिच्छवी राजाले निर्माण गरेका थिए जसलाई जयदेव ११ ले 75 753 ईस्वीमा पशुपतिनाथको प्रांगणमा बनाएको ढु ins्गाको पाटी अनुसार शासक भए। मानवदेव भन्दा पहिले पुस्ता (454- before5 before एडी)

पशुपतिनाथको उत्पत्तिसँग सम्बन्धित धेरै जटिल कथाहरू छन्। एउटा कथा छोटकरीमा भनिएको छ कि शिव र पार्वती काठमाडौं उपत्यकामा आए र यात्राको क्रममा बागमतीले आराम गरे। शिव यसको सुन्दरता र वरपरको जंगलबाट यति प्रभावित भए कि उनी र पार्वतीले आफूलाई हिरणमा बदले र ज into्गलमा गए। काठमाडौं उपत्यकाका धेरै ठाउँहरू शिवको मृगको रूपमा रहेको समयका रूपमा पहिचान गरिएको छ। केहि समय पछि, मानिस र देवताहरूले खोजी गर्न थाले शिवका लागि। अन्तमा बिभिन्न जटिलताहरू पछि उनीहरूले उसलाई ज forest्गलमा भेट्टाए तर उनले त्यहाँबाट जान अस्वीकार गरे। अझ धेरै जटिलताहरू भए तर अन्ततः भगवान शिवले घोषणा गरे कि उहाँ बागमती नदीको किनारमा मृगको रूपमा बस्नुभएको हुँदा उनी अब पशुपतिनाथ, सबै जनावरहरूका भगवान भनेर चिनिनेछन्। भनिन्छ कि जो कोही यहाँ आए र हेरे जुन त्यहाँ देखिन्थ्यो पशुको रूपमा पुनर्जन्म हुने छैन।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *